Święta Bożego Narodzenia bardzo często spędzamy w gronie najbliższych, przy świątecznym stole. Stół w tym wyjątkowym okresie nie może zatem wyglądać jak co dzień, dlatego już teraz warto zastanowić nad odpowiednimi dekoracjami. Z pewnością sprawdzą się piękne stroiki, pachnące i kolorowe świece oraz elegancka zastawa, jednak równie ważny jest w całej aranżacji obrus.

Jak nakazuje tradycja stół wigilijny powinien być przykryty obrusem w kolorze białym, takie obrusy są więc najczęściej stosowane lecz coraz częściej wybieramy także modele fantazyjnie zdobione, np. haftem. Haftowane obrusy są niezwykle piękne i eleganckie, możemy je zarówno kupić gotowe w sklepie, w różnych rozmiarach oraz kolorach, jak i wyhaftować samodzielnie, co wymaga jednak wprawy i zdolności manualnych. Większość obrusów dostępnych w sklepach jest haftowana maszynowo, a co za tym idzie produkowane  seriami, więc możemy się spodziewać, że u znajomych zobaczymy identyczny obrus. Natomiast obrusy z haftem ręcznym umożliwiają tworzenie pojedynczych wyrobów, często o bardzo wysokim poziomie artystycznym, są tym samym dużo droższe, ale za to niepowtarzalne. Nie mniej jednak każde nakrycie stołu ozdobione misternym haftem prezentuje się bardzo stylowo i efektownie, szczególnie we wnętrzach w klasycznym stylu. Obrus z wyhaftowanym kościołem wśród przyprószonych śniegiem choinek, z aniołkami, bałwankami, Mikołajem na saniach ciągniętych przez renifery, dzwoneczkami zawieszonymi na zielonych gałązkach lub choćby w wyhaftowane srebrną lub złota nicią gwiazdami wspaniale podkreśli atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

Oprócz obrusów na świątecznym stole sprawdzą się również wigilijne serwetki. W sklepach bez problemu znajdziemy papierowe serwetki ze świątecznymi motywami, np. w choinki albo gwiazdki lub aniołki, które będą doskonałym dopełnieniem każdego nakrycia. Ponadto można je fantazyjnie złożyć i dodatkowo ozdobić wstążką lub błyszczącą klamrą, dzięki czemu świąteczny stół będzie wyglądał jeszcze bardziej efektownie.